Ким була Раїса Горбачова насправді: не повірите
11-авг, 04:53 1 058 УкраинаПитання про стосунки Горбачова з дружиною було подняте неспроста. До того часу – а це 1987 рік, – і в країні, і за кордоном тема подружжя нового радянського лідера викликала багато розмов. Раїса Максимівна часто з’являлася на телеекранах при поїздках її чоловіка. І не тільки з’являлася, але подавала репліки, висловлювала незаперечні судження. Сама Горбачова логічно обґрунтовує концепцію, чому вона невідступно з чоловіком: «Якщо поряд з Рейганом його Ненсі, це абсолютно нормально. А якщо Горбачов з’явився з дружиною – це вже революція. Коли Михайло Сергійович став главою держави, в Росії відносно дружин керівників країни була одна традиція – не існувати. І ця традиція була сформульована ще з часів Сталіна ».
Раїса Максимівна вважала себе вправі брати участь, давати поради, наполягати, проводити свою лінію. Правда, сама вона начисто відкидала, що була головним радником чоловіка: «Ніколи в його державні чи політичні справи я не втручалася. Вважала лише своїм обов’язком підтримати, допомогти. Обговорювали ми що-то? Ми з Михайлом Сергійовичем сперечаємося, і дуже часто з різних питань. Я пройшла свій самостійний життєвий шлях. Багато років працювала зі студентами. Займалася наукою. І, природно, у мене є свої власні погляди і уявлення». Раїса Максимівна миттєво освоїлася в ролі першої леді країни, значно швидше, ніж її чоловік по-справжньому відчув себе лідером держави. Не соромлячись, дзвонила і давала доручення помічникам генсека і навіть деяким членам керівництва країни. Зв’язком на рівні члена Політбюро була обладнана її машина.
Охоронець Горбачової Медведєв зазначив: «Іноді вона (Раїса Максимівна. – Ред.) його все-таки діставала – він розлютиться, розходяться в різні боки. І в будинок повертаються окремо». Італійський журналіст Джульєтто Кьєза згадує, як вели дискусії Горбачови: «Коли вона говорила, він слухав її уважно, але це аж ніяк не означало, що він у всьому готовий погодитися з дружиною. Останнє слово в суперечці завжди було за нею. Коли Михайло Сергійович був не згоден з дружиною, він на знак примирення гладив її руку. Робив він це і без жодного приводу. Це був інстинктивний, що йде від душі жест людини, яка шукає розуміння, відгуку».