День великомучениці Варвари: історія свята, як молитися святій
17-дек, 11:00 177 УкраинаА ще великомучениця вважається покровителькою жінок, яку в молитвах просять про вдале заміжжя, жіноче щастя, материнство, про захист від раптової смерті (без покаяння), про зцілення від хвороб та здоров'я дитини.
«Свята Великомученице Варваро! Я згадую сьогодні муки, які Ти перетерпіла за віру в Пресвяту Тройцю й прошу Тебе: молися за мене до Бога-Отця, щоб дав мені сили перемогти різні земські наклони, серце ж і душу піднеси до небесних речей. Молися до Бога-Сина, щоб за Його ласкою я покинув (-ла) дотеперішню сонливість і лінивство й почав ревно ходити дорогами святого Євангелія. Моли й Святого Духа, щоб відновив мене, скріпив і освятив. Свята Великомученице Варваро! Нехай рaни Твого святого тiла уздоровлять рaни, які моїй душі завдав гріх, а Твоя невинно пролита кров нехай очистить мене. Через муки й смеpть Твою, молю Тебе, свята Великомученице Варваро, не дай мені вмерти без покути й не прийнявши святі Тайни Тіла й Крові Господа нашого Ісуса Христа. Амінь.".
На Варварин день дівчата готували вареники з маком чи сиром. Серед них обов'язково мають бути «пірхуни» — вареники, начинені мукою. Варениками пригощали хлопців, уважно стежачи, кому якраз потрапить «пірхун». Невдаху, який витягнув такого вареника, тривалий час так і дражнили — пірхун. А ще цього дня дівчата заготовляли гілки з вишень та ставили у воду: якщо гілочки зацвітали на Різдво, це віщувало швидкий шлюб. Існують і заборони на Варварін день. Так, не можна було тяжко трудитися, шити, прати, готувати, а також сваритися. До речі, чоловікам у цей день заборонялося кривдити жінок ані словом, ані ділом — вважається, що за них обов'язково заступиться свята Варвара, і тоді кривдник пошкодує.