Як бути готовим до вторгнення і не зійти з розуму: поради психолога
16-фев, 10:12 273 Украина"Ми живемо у стані війни восьмий рік. Будь-яка тривога, пов'язана з військовими діями, нам звична і тому сприймається притуплено. Паніка, яка почалася зараз, напевно, мала кілька завдань. Одне з них — зняти цю притупленість, налякати, посіяти паніку, а отже — позбавити більшу частину населення здатності думати та приймати зважені рішення щодо безпеки свого життя, — каже соціальний психолог, кандидат психологічних наук Ольга Плетка. — Наголошую, що це лише моє припущення".
"Найголовніше — взяти відповідальність за своє життя у свої руки: людина повинна розуміти свої можливості, навички, потреби, що вона може зробити та що від неї залежить, а що — абсолютно не залежить. Маю на увазі можливості кожного з нас, — каже Ольга Плетка. — Потрібно мати кілька планів на випадок небезпеки. В такому випадку мозок буде націлений на вирішення питань, а не на паніку. Друге — потрібно зрозуміти, куди йти і як можна захиститися. Люди, які пройшли бомбардування 2014 року розуміють, що, наприклад, перебувати в приміщенні біля вікон і несучих стін небезпечно. Також має бути елементарний запас води, продуктів, сірників, ліків на кілька днів. Заспокоїти себе можна, пішовши на курси першої допомоги, самооборони, територіальної оборони. Можна навчитися елементарним речам, навичкам, які допоможуть відчувати себе впевненіше. Не менш важливо знати про найближчі до будинку укриттях. Важливо мати під рукою блокнот з написаними або надрукованими важливими номерами телефонів".
"Щодо психологічної складової, то психіка стомлюється від напруги. На зміну їй приходять дуже сильні розслаблення та апатія. Деколи людина не може оцінити реальність небезпеки. Тому важливо періодично давати собі можливість розслабитися", — радить Ольга Плетка. За її словами, потрібно дозволити собі якнайбільше відпочивати – гуляти на свіжому повітрі, відвідувати басейн, робити пробіжки. "Тим більше зараз, як кажуть, запахло весною. Бажано робити те, що дає відчуття радості та продовження життя: сходити на виставку або в кінотеатр, отримавши естетичне задоволення. Якщо ж паніка не проходить, то, звичайно, краще звернутися до фахівців: лікарів, психологів. У нас достатньо і безкоштовних, і платних фахівців. Це дозволить поставити паніку в "рамки" необхідної можливості й взяти контроль над своїм життям", — радить психолог.