Забороною дієвих пестицидів держава змусить фермерів відмовлятися від окремих культур - експерти
16-ноя, 10:52 533 УкраинаВін погоджується, що існують препарати, які дуже шкідливі для теплокровних, і вони однозначно мають бути під забороною. "Але є препарати, без яких не можна вести сільське господарство, адже вони не мають альтернативи. Заборона заподіє велику шкоду посівам, або доведеться відмовлятися від певних культур", — каже Хомич. Також фермер звертає увагу, що з’являються нові шкідники, від яких немає захисту. "Американський білий метелик знищує все підряд — і рослини, і навіть тверді породи дерев", — говорить він.
Держпродспоживслужба мала б потурбуватися про це і порадити, як з ним боротися. Але рекомендацій вони не дають. "Ця заборона скидається на якусь планомірну диверсію: зробити так, щоб наша земля не родила", — відзначає зі свого боку директор ФГ "Влада" Олександр Романчук.
Наприклад, циперметрин – це простий хімічний препарат контактної дії, який застосовується проти шкідників. "Якщо його заборонити, чим ми маємо захищатися від комах? Або втрачаємо врожай, або доведеться купувати набагато дорожчий аналог, який коштуватиме по 1000 грн на гектар (замість 120 грн звичайного препарату). Це різко збільшить собівартість. Я проти цього", — говорить аграрій. Гліфосат, додає він, теж має бути у виробництві, адже треба чимось обробляти поля проти пирію, коренепаросткових бур’янів. В ініціативі щодо заборони вказаних пестицидів Науковий центр превентивної токсикології, харчової та хімічної безпеки ім. Академіка Л.І. Медведя Міністерства охорони здоров’я бачить цілий ряд невідповідностей: жодних даних про небезпеку препаратів державним органом не наводиться, а сам перелік недостовірний, адже деякі діючі речовини і так не дозволені до використання в Україні, а деякі — дозволені до використання і в ЄС.