«Чорні цятки на помідорах і перці — ознака ураження шкідливими грибками»: науковець розповідає про користь і можливу шкоду парникових овочів
22-дек, 09:47 508 Украина— Що слід знати, щоб не купити тепличні овочі з занадто великим вмістом нітратів та інших шкідливих речовин? — Якщо у людини були розлади здоров’я через нітрати або вона має страх отруїтися ними, то я порадив би уникати парникового шпинату, бо він накопичує в собі багато цих речовин. Також не слід вживати велику кількість вирощених в теплицях кореневих овочів — буряка, моркви, редису, пастернаку, петрушки, цикорію та інших. Бо коренеплоди також вбирають в себе чимало нітратів. Взагалі їх вміст в різних овочах значно відрізняється. Можна дати універсальну пораду: не робити в раціоні перегину на якийсь один продукт. Якщо ви десь прочитали, що, скажімо, рукола містить значну кількість тих чи інших корисних речовин, то все ж не слід за раз або за день з’їдати по кілограму цієї рослини.
— Чому овочі та зелень, які вирощені у відкритому грунті, зазвичай значно смачніші за тепличні? - На рослину, яка росте просто неба, впливає велика кількість зовнішніх природних факторів, які весь час змінюються. Скажімо, зранку сонечко може бути лагідне, а опівдні — нещадно пекти. Або одного дня дме помірний вітерець, наступного налітає буря. Може тиждень лити дощ, а потім місяць буде посуха. На такі стресові фактори рослина реагує — виробляє біологічно активні речовини, створює в собі запас тих чи інших сполук.
У теплиці умови геть інші — стабільні, екстриму взагалі немає. Тому, скажімо, помідори одного й того ж сорту, вирощені у відкритому грунті, значно смачніші й запашніші від тепличних — це на наше людське суб’єктивне сприйняття. А якщо зробити хімічні аналізи цих овочів, то побачимо, що різниці майже немає. Точніше, вона є, але незначна. Ще один фактор, який суттєво вплинув на смакові якості овочів і фруктів, — селекція. Останні 50 років вона працює переважно на інтереси виробників і продавців, а не споживачів. Тобто науковці створюють все більше сортів, які зручно перевозити і які довго не псуються, зберігають товарний вигляд. Добиваються, наприклад, того, що шкірка плодів стає товстіше, а вміст в них цукру порівняно низький (це сприяє довшому зберіганню), а крохмалю, навпаки, високий. Смакові якості через це не надто гарні. Інтереси споживачів таким чином утискаються.