Чим штам «Омікрон» відрізняється від попередніх вірусів і чи омине тих, хто вакцинувався: відповідає імунолог Тетяна Бондаренко
13-янв, 11:11 432 Украина— Добрий день, Тетяно Миколаївно! Телефонує Юля з Києва. Спочатку лякали штамом «Дельта», а тепер нова загроза — «Омікрон». Чим він небезпечний? — У цього вірусу багато мутацій, і можливо, перебіг COVID-19 буде важчий. За прогнозом, хворих турбуватимуть кардіологічні проблеми, підвищена температура, слабкість, затяжний постковідний синдром. Тому слід бути насторожі, готуючись до нових піків захворювання. Ймовірно, вони будуть рано навесні і восени.
— Чи захистить від цього штаму щеплення? — Думаю, що так. Щоправда, людина все одно може захворіти, але перенесе хворобу легше. При зустрічі зі знайомим штамом симптомів може й не бути. А якщо зустрінеться інший — новий, то імунній системі знадобиться час, щоби вона розпізнала його і напрацювала специфічний імунітет. У людини, відповідно, можуть бути легкі симптоми.
— Ольга з міста Миколаїв. Кажуть, що в стаціонарі зараз перебуває чимало вакцинованих людей. Чому щеплені хворіють? — А вони справді вакциновані? Зараз багато страху і недовіри до лікарів і вакцинації зокрема. Люди шукають обхідні шляхи і купують сертифікати. А інфекція на фальшивки не зважає. Відомо, що частіше потрапляють до стаціонару люди, які мають супутні захворювання. Якщо госпіталізовано такого пацієнта і він вакцинований, треба з’ясувати, чи синтезувалися антитіла, чи, може, приймалися ліки, що пригнічують імунну систему. Важливо знати: у пацієнтів, які зробили щеплення на фоні імуносупресивної терапії, рівень антитіл може бути низький або взагалі відсутній. Але ж є ще клітинний імунітет (щоправда, його складно виявити), який захищає людину.