Про симптоми постоковідного синдрому та щеплення для тих, хто перехворів на COVID-19, розповіла пульмонолог Світлана Гук
16-дек, 11:27 512 Украина— Світлано Аркадіївно, вас турбує Ніна Аркадіївна, киянка. Рік тому я важко перехворіла на COVID-19 і відтоді у мене пропали слух, відчуття смаку, немає апетиту (схудла більш ніж на 20 кілограмів). Не відчуваю запахів. Час від часу з’являються кашель та нежить, причому виділення водянисті. Що робити? — Якщо раніше таких симптомів не було і вони тривають довше, ніж три місяці, вам необхідно поглиблено обстежитися. Таке різке схуднення не характерне для COVID-19. За поганого сприйняття запахів та нудоти можна запідозрити хворобу печінки чи шлунково-кишкового тракту. COVID-19 — інфекція підступна, але не можна на неї списувати всі симптоми. Гастроентеролог має виключити патологію шлунково-кишкового тракту, а лор-лікар з’ясувати, чим викликане ураження слуху та запалення в носоглотці. Думаю, вам було би корисно полікуватися в санаторії, який займається реабілітацією пацієнтів після COVID-19. Поговоріть з вашим сімейним лікарем, щоб отримати направлення.
— Олена з міста Лубни Полтавської області. Які симптоми у постковідного синдрому? У мене третій місяць сильна слабкість, поганий сон, не можу зосередитись, працюючи за комп’ютером. Почало нити коліно. — COVID-19 може запустити все, що доти дрімало в організмі. Те, до чого людина схильна, замість того, щоб потурбувати через роки, проявилося раніше, як-от постковідний суглобовий синдром. Пацієнти часто скаржаться, що випадає волосся, турбує задишка, порушується вуглеводний обмін, внаслідок інтенсивного лікування може підвищуватись цукор у крові. З’являються тромботичні ускладнення, інфаркти, збивається серцевий ритм. Також нерідко докучають підвищена тривожність і панічні атаки.
— Це Марія з Києва. Підозрюю, що перехворіла на COVID-19 без симптомів, проте через пару тижнів з’явилася задишка, кашель. Ліки, що призначив сімейний лікар, не допомагають. Що можна зробити вдома? — Якщо ви одужали, а задишка докучає, як і легке покашлювання (одного дня здається, що стан покращився, а наступного знову стає гірше), слід поглиблено обстежитись. Принаймні зробити рентген або КТ, здати аналізи.