«Вам що, омари чи устриці подавати?»: оновлене шкільне меню викликало суперечку у суспільстві
01-фев, 10:43 296 УкраинаСам Євген Клопотенко відреагував на неоднозначне сприйняття суспільством нововведень, зазначивши, що повне впровадження і результати реформи шкільного та дошкільного харчування українці відчують за кілька років. За цей час система має перезапустися. «Ідея така: діти їдять здорову їжу в садочку, потім у школі, а потім і самі будуть готувати здорову їжу собі, а потім своїм дітям, а далі внукам», — зазначає Клопотенко.
У меню, запровадженому з 1 січня, немає традиційних сосисок, ковбас, кондитерських виробів, консервів, соків з додаванням цукру. Сіль, цукор і хліб зведені до мінімуму. При цьому з’явилося більше овочів, свіжого м’яса, морської риби, молочних продуктів. Хоча не всі школи змогли сформувати меню згідно з новими вимогами. Для частини завдання виявилося складним через те, що не проведені тендери на закупівлю необхідних продуктів. Загалом у розробленому меню 160 страв, щоб вони не повторювалися протягом місяця. У ньому є чимало незвичних для громадського харчування назв: шпундра, лобіо, мінестроне, фішболи, верещака, гамула… Та, відкривши Інтернет, з’ясовуємо, що для приготування кавказького лобіо потрібні квасоля й спеції, фішболи — це рибні котлети, верещака — старовинна українська страва, запечені свинячі ребра, мінестроне — звичайний овочевий суп, гамула, також український смаколик, — десерт з яблуками, а шпундра — то наше м'ясо з буряками… Тобто, можна сказати, знайомі всім продукти отримали нову упаковку.
До речі, Євген Клопотенко суттєво спростив роботу шкільних кухарів, додавши до кожного рецепта покрокові інструкції та технологічні карти, себто рекомендації щодо дотримання вимог приготування страв на кожному етапі. Шкільним працівникам лишається лише скласти взірцеве сезонне меню на чотири тижні та щоденне меню-розклад.