Які проблеми серця і судин можуть з’явитись після COVID-19 та що робити, якщо призначені ліки не допомагають вгамувати тиск: розповідає кардіолог
08-фев, 11:06 294 Украина— Вітаю, Ганно Віталіївно! Турбує Юлія, 42 роки. Два місяці тому перенесла COVID-19, але досі докучає задишка і тахікардія (пульс 89—98), час від часу з’являється відчуття, ніби в грудях пече. Тиск — у нормі. Як поліпшити стан? — Тахікардія і навіть аритмія — часті ускладнення COVID-19. Раджу вам звернутися до кардіолога. Лікар за необхідності зробить обстеження, наприклад, холтер — добовий моніторинг кардіограми, призначить препарати, як-от бета-блокатори. Думаю, за два-три місяці самопочуття поліпшиться. Нагадаю, що відмовлятися від бета-блокаторів слід обережно — поступово зменшуючи дозу.
— Олеся з Вінниці. Багато знайомих почали скаржитися на проблеми з серцем та судинами. До цього причетна коронавірусна інфекція? — Так. Умовно пацієнтів можна поділити на дві великі групи. Перша — раніше здорові, у яких після COVID-19 почалися розлади нервової системи: підвищився тиск, почастішав пульс. Також пацієнти скаржаться на тривожність, безсоння, адже інфекція зачепила вегетативну регуляцію. Інша велика група — пацієнти, котрі страждають на серцево-судинну патологію. Вони часто скаржаться на погіршення звичних симптомів або появу нових. Особливо потерпають ті, хто знав (або не знав) про свої проблеми і не лікувався. Якщо людина з підвищеним тиском, аритмією, ішемічною хворобою приймає необхідні ліки, то хворіє на COVID-19 легше і має менше ускладнень.
— Це Ігор з Вишневого. Після COVID-19 на рівному місці виникає задишка. Як її позбутися? — В кардіології є тест, яким лікарі користуються вже понад сто років. Людина йде протягом шести хвилин, і в залежності від подоланої відстані спеціалісти виділяють стадії серцевої недостатності. Нині багато людей, навіть молодих, спортивних, після COVID-19 скаржаться на задишку, причому при незначному фізичному навантаженні. Це може бути пов’язано з ураженням легень, яке не оминуло майже кожного пацієнта (на КТ ми бачимо специфічні зміни, що нагадують «матове скло» — запалення і набряк легеневої тканини). Щоб легені задихали на повну силу, деяким пацієнтам потрібно два-три місяці. У цей час небажаний активний спорт. Ми призначаємо дихальну гімнастику, радимо лежати і спати на животі, щоб покращити роботу легень, більше гуляти, робити легку гімнастику, але уникати надмірних фізичних навантажень. Якщо є інші симптоми — набряки, аритмія, то краще звернутися до кардіолога, щоб виключити міокардит.